igurisht që nga Beckham deri tek Ballotelli, industria e football-it ka takuar shpesh modën, me anë të personazheve më të njohur dhe stilit.

 

Ne kemi përzgjedhur 10 raste kur moda dhe football-i kanë ardhur së bashku me anë të këtyre personazheve.

 

Bossi Anglez dhe lojtari i Liverpool, Kevin Keegan ka qenë mbreti i footballit në 1970’. Ai ishte gjithashtu një përfaqësues mëse i mirë i modës të viteve 70t me prerjen e tij të flokëve dhe stilit.

—————————————————————————– ??❌????☠?????⚽️⚠️???? —————————————————————————– ?? #kevinkeegan —————————————————————————– ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕ ?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️ ??❌????☠?????⚽️⚠️???? ?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ #keepitcasual #flares #oldschool #turnups #blackandwhite ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️ #ultras #80scasuals #hooligans #instapic #archieve #awaydays #followme #picoftheday #instaday  #awayoflife #popular #stoneisland #photography #culture #subculture ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️ ❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕ —————————————————————————–?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ??❌????☠?????⚽️⚠️???? —————————————————————————– ?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️ ??❌????☠?????⚽️⚠️????#vintage #instamood #nostalgia #tbt #archieve #instagood #amazing #instadaily #igers #repost —————————————————————————–❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕ ?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️?️ ⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️ —————————————————————————– ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

A post shared by @ jeff.1969 on

Mbase rasti më i fundit është uniforma e Nigerisë i bërë nga Nike. Kjo uniform arriti madje edhe në javën e modës Londër.

Bobby Moore ishte kapiteni i skuadrës Angleze kur ata fituan kupën në 1966. Ai nuk ishte vetëm hero në football, ai dhe Tina ishin një dyshe fantastike kur vinte puna tek stili.

Gosha Rubinsky-t i pëlqen gjithmonë të ketë një stil kontroversial, prandaj u bashkua me unfirmoat e botës së football-it duke u bërë hit me artin që krijoi.

Një nga të preferuarit botërorë në botën e modës, Vetements krijoi një koleksion që ngjasonte me një uniformë football-i

#VETEMENTSxRAMMSTEIN #VETEMENTSxREEBOK @fourbyazurro

A post shared by VETEMENTS (@vetements_official) on

Në 2006, football-i morri shumë vëmëndje ditën kur Cheryl’s Ed Hardy u shfaqën me bluzet e Anglisë dhe me flokët e tyre bjonde për të treguar se mund të miksonin modën me football-in më së miri.

Felicia Pennant solli festën kryesore të football-it dhe modës nëpërmjet SEASON. Ajo solli së bashku dy botë duke treguar në mënyrë kreative fuqinë e grave moderne dhe football-it.

Disa nga veshjet më të mira vintage dhe football kanë qenë pjesë e stilit për shumë koë. Si rasti i punës të fotografit Elliott Wilcox.

#footballscominghome

A post shared by Elliott Wilcox (@ellwilcox) on

Pogba – The French Man-United solli këtë veshje plot stil në Instagram veshur nga koka tek këmbët me Louis Vuitton x Supreme.

My city of lights ?? #Paris ?: @rakeem_madeit

A post shared by Paul Labile Pogba (@paulpogba) on

Në fillimet e viteve 2000 – si gjithmonë David dhe Victoria arrijnë të tërheqin vëmendje me anë të kombinimit të tyre.